YAZARLAR

30 Temmuz 2012, Pazartesi
Olimpiyatlar Başladı
KORAY KODAL Olimpiyatlar Başladı
Yazarın Tüm Yazıları

Müsabakalar ise 25 Temmuz'da başlamıştı. Türkiye'den de sporcuların katıldığı bu şölende umarız birçok derece kazanırız. Böyle bir organizasyon hem ülkenin reklamı açısından çok değerli hem de ülkeye getirdiği kaynaklar olarak tatmin edici olabilmekte. Türkiye'nin de olimpiyatlarda evsahibi ülke olabilmesinde çok önemli sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. İstanbul'daki köprü, kavşak ve yol çalışmaları, vatandaşın güvenliği ve rahatı için olduğu kadar, bu tür organizasyonlara katılması için gerekli olan saygınlık ve güçlü altyapıyı sağlamak için gereklilik.

Özellikle toplu taşımanın böyle bir organizasyon için en önemli kriterlerden olması ve İstanbul'un şu anda bu konuda yetersizliği önemli bir engel. Aday olduğumuz olimpiyat oyunları için önümüzde halen 8 yılın varolması, toplu taşıma için yapılacak girişimlerden umutlanmamızı maalesef sağlamıyor. Çünkü İstanbul'da hızla artan nüfus, yeni yapılacak toplu taşıma sistemlerinin ileriye dönük planlanmasını gerektiriyor. Benim en çok merak ettiğim konu ise bir spor organizasyonu olan olimpiyatlarda neden motorsporlarının olmadığı!

Atletizm, Badminton, Basketbol, Hentbol, Boks, Bisiklet, Eskrim, Futbol, Jimnastik, Halter, Binicilik, Hokey, Judo, Güreş, Yüzme, Modern Pentatlon, Kano, Kürek, Tekvando, Tenis, Masa Tenisi, Atıcılık, Okçuluk, Triatlon, Yelken ve Voleybol Olimpiyat oyunlarındaki spor dalları. Bir olimpik sporun en az 25 ülkede oynanıyor olması gerekliliği de oyunlara motorsporlarının dahil olması açısından bir engel olabilir. Ya da konu motorsporlarının akaryakıt kullanıp çevreye olumsuz etkiler yansıtmasıysa, elektrikli araçlarla oyunlar yapılıp böylelikle teknolojinin gelişmesinin de hızlanması sağlanabilir. Elektrikli otomobil, motosiklet, sürat teknesi yarışları olsa motorsporları meraklılarının da daha yakından takip etmesi sağlanıp izleyici kitlesi genişletilebilir. Motorsporlarının da dahil olmasıyla sponsor sayısı da artacaktır diye düşünüyorum.

BİZE ULAŞIN