TEST MERKEZİ

TEST · Alfa Romeo Stelvio 2.0 Veloce AWD

04.04.2018 Çarşamba

Alfa Romeo, parıldadığı yıllara geri dönmek için önemli bir hamle yapıp ilk kez SUV sınıfına bir temsilci kazandırdı. Stelvio ismiyle yollara çıkan SUV, sınıfının en dinamiklerinden biri olmaya aday.

'dan beklenildiği gibi, karşımızda tasarımıyla heyecan uyandıran bir otomobil var. Model ismi olarak endüstriyel bir ürün gibi rakamla değil, Stelvio ismiyle çağrılan yeni modelde, Alfa Romeo'nun imzası niteliğindeki dikey ön ızgara en büyük formlarından biriyle kullanılmış. Farların arasından başlayıp tamponun bittiği yere kadar uzanan ön ızgaranın iki yanında büyük hava girişleri bulunuyor. Profilde geniş tekerlek yuvaları ve onları dolduran 20 inçlik jantlar dikkat çekiyor.

Otomobilin ağırlık dağılımı 50/50 oranında ayarlanmış. Frenler Brembo üretimi.

Arka tekerlek yuvası üstünde bombe yapan arka çamurluk, Stelvio'ya kaslı bir görünüm kazandırmış. Öndeki saldırgan görünüme kıyasla arkada daha sade bir tasarıma yer verilmiş. Bu sadeliği hareketlendiren ise tamponun köşelerine konumlandırılan büyük egzoz çıkışları olmuş. İki parçadan oluşan stoplar koyu zeminleriyle sportif algıyı arttırıyor. Farlar açıldığında stoplardaki LED aydınlatmanın da çerçeve şeklindeki formu ortaya çıkıyor. Stelvio'nun genel tasarımı Alfa Romeo çizgilerine uygun, rakipleri karşısında ise özgün görünüyor.

Otomobilin içerisine geçtiğimizde dışarıda nabzımızı yükselten çizgilerin devam ettirildiğini görüyoruz. Sportiflik ve kalite algısı yüksek tutulmuş. Altı düz tasarlanan üç kollu direksiyon simidi hem etkileyici görünüyor hem de ergonomik bir yapıya sahip. Start düğmesinin direksiyon üstünde sola konumlandırılması ise heyecanı arttıran bir seçim olmuş. Motoru çalıştırma düğmesinin el altında ve göz önünde olması hoşumuza gitti. Direksiyonun arkasında ise alüminyum malzemenin kullanıldığı vites değiştirme kulakçıkları var. Direksiyon kolonuna sabitlenen vites değiştirme kulakçıkları şimdiye kadar gördüklerimiz arasında en uzunlardan biri. Direksiyon ile arasında çok az bir aralık bırakılması konforu azaltıyor. Siz istemeseniz de eliniz zaman zaman bu kulakçıklarla temas edebiliyor. Direksiyon üzerinde adaptif hız sabitleyici sistemin kontrolleri de bulunuyor. Öndeki araç ile takip mesafesi ayarlanabiliyor. Ancak Stelvio'da şerit takip asistanı olmasını da beklerdik.

Otomobilin zeminden yüksekliği 207 mm.

BİZE ULAŞIN