TEST MERKEZİ

TEST · Honda VFR 1200 X Crosstourer

03.04.2018 Salı

Honda’nın adventure model gamının en güçlü ve büyük modeli Crosstourer, belki tasarımıyla pek çekici değil ve niteliklerini göstermiyor ama kullandıkça keşfedilecek çok şey sunuyor.

'nın çoğunlukla ürün geliştirdiği sınıfta optimum nitelikler taşıyan modeller yarattığını düşünüyorum. Hiçbir zaman hiçbir açıdan çağa ayak uyduramadığı olmuyor; ya da çok nadir bu durumla karşı karşıya kalıyor. Crosstourer da bana kalırsa bu "vaka'nın" yaşandığı model. Çağa ayak uyduramıyor çok iddialı bir "iddia" olacak; o zaman konu başka yerlere gitmeden detaya girelim. Bunu aslında daha çok tasarım açısından söylemek istedim. VFR 1200 oldukça iyi bir motosiklet ama çok çekici değil maalesef...

Çanta taşıyıcısı standart olarak bulunuyor

Görsel açıdan artık bu sınıf ciddi bir rekabetin olduğu, markaların şıklık, çekicilik yarışına girip hünerlerini sergiledikleri bir sınıf. Ancak Crosstourer pek de özellikli gibi durmayan "düz" bir görüntüye sahip. Tabi bunu seven, sadelikten hoşlananlar da vardır elbette. Keza tasarım çok göreceli bir konu, ben fikrimi belirttim.

Gösterge biraz demode gözüküyor.

Boyutlarına bakınca aslında rakiplerinden daha derli toplu, hatta fit bir yapısı var. Bu şehir içinde, dar alanda kullanımda bir avantaj. Ancak bu avantajına 287 kg'lik ( manuel 277 kg) ağırlığıyla nispeten gölge düşürüyor. Gerçekten sürücünün görsel olarak ona hakim olma duygusunu kuvvetlendiren bir fiziği var ama ağır. Bu ağırlık elbette yavaş anlarda kendini gösteriyor. Trafikte veya yavaş manevralarda özellikle kafa bölgesi istenmeyen ağırlık taransferleri yaparak sizi rahatsız ediyor. Peki bu bir çileye mi dönüyor derseniz; "hayır dönmüyor" cevabını müsterih bir şekilde verebilirim. Ama ivmeyi alıp hareketlendiğiniz anda da o ağırlıktan eser kalmıyor. Son derece dinamik ve dengeli bir motor karakterine bürünüyor.

BİZE ULAŞIN