TEST MERKEZİ

TEST · Honda Civic Type R

27.03.2018 Salı

Type R, 320 HP’lik, önden çekişli, beş kapılı bir spor otomobil. Hızlanması, frenlemesi ve sürüş dinamikleri kadar iddialı görünen Type R durduğu yerde bile ilgi topluyor.

Type R, 320 HP'lik, önden çekişli, beş kapılı bir spor otomobil. Hızlanması, frenlemesi ve sürüş dinamikleri kadar iddialı görünen Type R durduğu yerde bile ilgi topluyor.

Pistlerden sokaklara fırlamış gibi görünen beşinci nesil Honda Civic Type R, sınıfının en iddialı modeli. Tamamen yeni bir şasiye sahip olan Type R, aerodinamik avantajlar gözetilerek tasarlanmış. Selefine göre 16 kg daha hafif olan Type R'ın burulma direnci ise yüzde 38 oranında iyileştirilmiş. Önde 1 mm arttırılan iz mesafesi arkada 65 mm daha fazla. Toplam genişlik ise 3 mm azaltılmış. Yüksekliği de 33 mm azaltılan otomobilin dingil mesafesi 94 mm, uzunluğu ise 167 mm arttırılmış.

Tavan üstündeki difüzörler hava akımını, abartılı görünen karbonfiber spoylere yönlendiriyor.

Dört kişilik oturma alanı sunan Type R, selefine göre tüm koltuklarda daha alçak bir oturma pozisyonu sağlıyor. Motor kaputunun daha alçak tasarlanması da sürüş pozisyonunu aşağı çekilmesinde asıl faktör.

Alüminyum motor kaputunda hava girişi bulunuyor.

BİZE ULAŞIN