TEST MERKEZİ

TEST · Honda Civic Sedan RS

18.08.2017 Cuma

Honda, yeni nesil Civic ile uzun süredir beklenen küçük silindir hacimli, güçlü bir benzinli motor eksiğini kapattı. RS donanımıyla gelen benzinli 1.5 Turbo motor, sedan karoserle karşımızda.

Honda'nın kompakt sınıf temsilcisi Civic, yeni nesille birlikte mücadeleye daha güçlü döndü. Selefine göre daha sportif bir tasarıma sahip Civic, iç mekanda ise sportif hissi koruyan ama fonksiyoneliğinden ödün vermeyen bir otomobil oldu. Malzeme ve işçilik kalitesiyle de göz dolduran otomobilin sadece "kabuk" değil ruhunun da güçlü olduğunu gösteren bir motor seçeneği var. 182 HP güç üreten 1,5 litrelik yeni motor, en dinamik donanım seçeneği olan RS ile birlikte karşımıza çıktı.Bagaj kapağı üstündeki spoyler.

Civic Sedan RS ismiyle satılan 1.5 DOHC VTEC Turbo, sadece RS donanımıyla geliyor. RS'e özel 17 inçlik jantlar, parlak siyah ön panjur ve bagaj kapağı üstündeki spoyleri ile sportif algı arttırılıp dışarıdan da ayırt edilmesi sağlanmış. İçeride de alüminyum alaşım pedallar, sürücü koltuğu arkasında eşya gözü, kırmızı renkli göstergeler ve direksiyon arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarıyla diğer donanımlardan farklılaşıyor.

İç mekanda sportif ve ergonomik bir tasarım kullanılmış.

Direksiyon arkasındaki vites değiştirme kulakçıkları Civic Sedan RS ile standart olarak gelen CVT şanzımanı manuel olarak yönetmeyi sağlıyor. Sürekli değişken oranlı CVT şanzıman, vites değiştirme kulakçıklarıyla sanal olarak 7 ileri oran sunuyor. Gaza tam basıldığında CVT'nin yapısı gereği motor devrinin yüksek seviyede kalması konfor eksikliği yaşatabilirken manuel olarak vites yükseltilip devir düşürülebiliyor. Otomatik kullanımda sportiflik isteyenler için de şanzımanda S modu bulunuyor. Vites kolu S pozisyonuna alındığında motor devri hızlanmayı destekleyecek seviyeye ayarlanıyor.

BİZE ULAŞIN