TEST MERKEZİ

SÜRÜŞ İZLENİMİ · Skoda Rapid

15.08.2017 Salı
SÜRÜŞ İZLENİMİ · SKODA RAPİD

İlk kez 2013'te yollara çıkan Rapid, makyajla birlikte daha fonksiyonel bir iç mekan sunuyor. Ayrıca donanımı daha zengin hale gelen Rapid'te artık 1.0 TSI motor seçeneği de var.

Son yılların en hızlı büyüyen markalarından biri olan Skoda'nın Rapid modeli, makyajla birlikte görünümünü tazeledi. İlk bakışta pek anlaşılmayan bu değişim operasyonunu detaylı incelediğinizde yenilikleri fark edeceksiniz. Makyajlı Rapid'te isteğe bağlı olan bi-xenon farlarla birlikte LED gündüz farları görev yapıyor. Tampon ve yeni tasarıma sahip ön sis farları ve stop lambalarıyla arka tamponu da Rapid'in yeniliklerini tamamlıyor.Rapid Spaceback'e göre 179 mm daha uzun olan Rapid'in bagajı ise 135 litre fazlasını sunuyor.
En büyük yeniliği iç mekanda sunan Rapid'in Skoda Connect ile sürücü araçla ilgili bilgilere uzaktan da erişim sağlayabilecek. Ayrıca kapı döşemeleriyle birlikte havalandırma ızgaraları da değişen araçta klima kontrol paneli de yenilenmiş.Yeni bir gösterge paneline sahip olan Rapid'te kablosuz internet özelliği de var. Ayrıca, yorgunluk tespit sistemi, yokuş destek asistanı, otonom acil durum freni gibi yeni güvenlik sistemleri yer alıyor. Rapid, yeni göstergeleri ve multimedya özellikleriyle daha keyifli bir model. Sonuç olarak Rapid'in iç mekan tasarımı, öncesine göre daha çok huzur veriyor.Rapid'in hatchback karoserlisi olan Rapid Spaceback'te yeni stop lambası C formunu korurken şık bir görünüm sunuyor.

Benzinli 1.0 TSI, Rapid'in yeni motor seçeneği ama biz, Türkiye'de en çok tercih edilen kombinasyonlardan biri olan 1.4 TDI DSG'nin direksiyonuna geçtik. 3 silindirli olmasına rağmen yeterince sessiz ve titreşimsiz çalışan motor Rapid'e güç eksikliği yaşatmıyor. Fabrika verilerine göre ise 3,9 lt/100 km'lik ortalama yakıt tüketimi var. Keyifli bir sürüş sunan Rapid 1.4 TDI, özellikle bol virajlı ve dar geçişli köy yollarında da manevra yeteneğiyle olduğu kadar yol tutuşuyla başarılı.Skoda Rapid, arka koltukta oturanlar için de konforu ikinci plana atmıyor. 65 cm diz mesafesi bulunan otomobilde arka koltuklar için de ısıtma ya da çift USB girişi donanıma göre standart veya opsiyonel sunuluyor.

Rapid'in en büyük yeniliği olan ve 1.2 TSI'ın yerini alan yeni 1.0 TSI motor seçeneğinde 95 HP ve 110 HP'lik iki güç alternatifi var. 95 HP'lik Rapid 1.0 TSI'da 5 ileri manuel ya da 7 ileri DSG şanzıman seçeneği var. 110 HP'lik Rapid 1.0 TSI'da 6 ileri manuel şanzıman yer alıyor. 95 HP'lik Rapid 1.0 TSI, 187 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve ortalama yakıt tüketimi 4,4 lt/100 km. 110 HP gücündeki Rapid 1.0 TSI'ın ortalama yakıt tüketimi 4,5 lt/100 km ve 200 km/s'ye ulaşıyor. Makyajlı Rapid'te 125 HP'lik 1.4 TSI seçeneği ise görev yapmaya devam ediyor.

Yazı: Baturhan Boyacılar/Frankfurt-Almanya
BİZE ULAŞIN