TEST MERKEZİ

KARŞILAŞTIRMA · Ford Ranger, Isuzu D-Max, Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota Hilux,VW Amarok

29.03.2017 Çarşamba
KARŞILAŞTIRMA · FORD RANGER, ISUZU D-MAX, MİTSUBİSHİ L200, NİSSAN NAVARA, TOYOTA HİLUX,VW AMAROK

Türkiye'de satılan, en çok merak edilen 6 pikabı biraraya getirdik. Tüm yönleriyle inceleyeceğimiz bu 6 pikap Türkiye'de ilk kez bu kadar kapsamlı, gerçek test ölçümlerine sahip karşılaştırmaya maruz kalıyor. Bakalım güçlü ve zayıf yönleri neler?

Pikap sınıfı daha önce bu kadar kapsamlı bir karşılaştırmaya maruz bırakılmamıştı. Dizel motor, otomatik şanzıman ve 4x4 aktarmalı pikaplar biraraya geldi. Bu kadar kapsamlı bir karşılaştırmada elbette bir sıralama ortaya çıkacak. Ancak bu sıralama genel olarak en yüksek puan alanı birinciliğe getirmiş olsa da kişisel öncelikler pikap seçinimdeki tercihleri değiştirecektir.

Bakalım karşılaştırma puanlarında sıralama nasıl olacak? Pikapların sadece zor yol koşullarında, ticari araç amaçlı kullanım önceliği yıllar önce kayboldu. O kadar konforlu, günlük hayatta bir o kadar rahat kullanılan modeller ortaya çıktı ki, pikapları amacı dışında kullanmak isteyenler de arttı. Üretim amacı için, arazi koşullarında yol almak, romörk çekmek ya da eşya taşımak için kullananlar da sadece işlerine yarayacağı zamanda değil günlük olarak da pikaplarıyla yol almaya başladı. Bu yüzden pikapları şehir içinde daha fazla görür olduk. Karşılaştırmamızda, bu konuda en iyi örneklerden birini Volkswagen, makyajladığı Amarok sunuyor. Rakipleri arasında en kısa olanı Amarok. Bu da manevralarda daha avantajlı olmasını sağlıyor. Yumuşak direksiyon sistemi Amarok'un kolay yönlendirilmesini sağlıyor. ÖLÇÜLER Süspansiyon sistemi karoser salınımlarını kontrol altında tutacak kadar sıkı ama zemindeki bozuklukları karşılayacak konforu sağlayabiliyor. Yüksek karoser aşırı derecede esnemeyerek güvenli hissettiriyor. Amarok'un içerisine girdiğimizde de binek otomobilden farksız bir ergonomiyle karşılaşıyoruz. Her şey elimizin altında. Düğme karmaşası yok. Düğmeler ulaşılabilir noktalara yerleştirilmiş.

Ön koltuklar da binek otomobil konforuna sahip. Ancak arkada ise makaslı süspansiyon sistemi kullanılan pikapların genelinde olduğu gibi öne göre daha sert ve sarsıntılı bir sürüş tecrübesi yaşıyoruz. Makyajla gelen güçlü 3,0 litrelik V6 motor pikap sınıfında benzerini kolay kolay göremeyeceğimiz bir performans sunuyor. Hızlanma performansında büyük etkisi olduğunu gözlemlediğimiz 8 ileri vitesli otomatik şanzıman hızlı ve zamanında vites geçişleri sunuyor.

Hızlanma ve esneklik verileri başarılı. Hızlandığı kadar iyi bir fren performansı gösteren Amarok'un 38 metrelik 100-0 km/s test sonucu da etkileyici. Amarok'un 3.0 V6 motoru 550 Nm maksimum torka ulaşabiliyor. Bu tork sürekli olarak 4x4 sisteme aktarılıyor. Yol koşullarına göre tecihini değiştirmek isteyeceğiniz, devre dışı bırakılabilir 4x4 sistemi ise sadece manuel şanzımanlı versiyonda sunuluyor.

Amarok 3.0 V6 TDI'ı bir SUV gibi hissetmek yerine onun bir pikap olduğu düşünüldüğünde asfalt dışı yeteneklerinin de iyi olması bekleniyor. Amarok ise bu konuda rakipleri arasında en zayıf olanı. Arazi açıları rakiplerinden daha zayıf. Motor ve şanzıman ayarları asfalt üstünde hızlı gitmek üzere tasarlanmış. Gaz pedalına biraz bastığımızda bile aniden öne atılmak istemesi arazide kontrolünün zor olmasına yol açıyor.

BİZE ULAŞIN