TEST MERKEZİ

KARŞILAŞTIRMA · BMW M4 GTS, PORSCHE GT3 RS

28.03.2017 Salı

500 HP’nin buluşması: BMW M4 GTS ve Porsche 911 GT3 RS sadece güçleriyle değil, devasa kanatları ve sürüş keyifleriyle de ortak noktalara sahip. Peki, farklar nerede?

Siyah asfalt, kırmızı-beyaz boyalı virajlar, turkuvaz renkli halı, yeşil çimler, gri çakıllar ve renkli bir ikili. Normalde sadece safkan yarış otomobillerinin tampon tampona kapıştığı, ideal çizginin yanında bezelye büyüklüğünde kopmuş lastik parçalarının olduğu, trafiğe kapalı bu alanda her iki yılda bir araç muayenesinden geçmesi gereken, yani trafiğe çıkma izni olan, ama trafiğe ait olmayan iki spor otomobili karşılaştırıyoruz: Yeşil ışık, BMW M4 GTS ve Porsche 911 GT3 RS için yanıyor.

Mükemmellik ve minimalizm ile detaylara verilen önem

Merak edilen sorunun yanıtını verelim: Her ikisi de 500 HP gücünde. Ancak güç her şey değildir. Sonuçta düzlüklerde gazlamak güçlü otomobillerin neredeyse hepsinin başarabildiği bir şey. GTS ve GT3 RS'te fark yanal dinamiklerde ve viraj sürüşü sanatında ortaya çıkıyor. Porsche bunun için 911'de arka kanat, ön spoyler ve tekerlek yuvalarındaki solungaçları kapsayan büyük aerodinamik pakete yer veriyor. Bunun dışında Porsche onaylı (N1) yarı slick Michelin lastikler, adaptif amortisörler ve yönlendirilebilir dört tekerlek, otomobilin limitlerinin çok ama çok yükseklere çekilmesine yardımcı oluyor. BMW'nin Porsche'ye yanıtı biraz daha küçük ancak üç farklı ayar imkanı sunan bir arka kanat ve ayarlanabilir ön tampon altı hava yönlendiricisi oluyor. M4 GTS de tıpkı 911 gibi standart modellerden farklı olarak Michelin Pilot Sport Cup 2 yarı slick lastiklerle donatılmış. BMW'nin lastikleri de doğal olarak markaya özel bir spesifikasyona sahip. M4 GTS'in yola en ideal biçimde basması için KW tarafından üretilen ve üç farklı (yükseklik, sertlik ve sönümleme) ayarının yapılabildiği süspansiyon sistemi, önde 17 mm artırılmış iz açıklığı, daha kalın viraj denge çubukları ve bilye eklemli amortisör kulesi gibi ek önlemler alınmış. Ön tekerleklerde - 1° 45' ve arkada da - 2° kamber açısı verilmesi düşük profilli lastiklerin verdiği desteği iyileştiriyor.

Bu kadar teorik bilgi yeter, biraz da pratiğe geçelim. GTS'in 12 kg ağırlığındaki karbon Recaro yarış koltuklarına "süzülmek" zor bir iş değil. Motoru çalıştırdığımızda titanyum egzozdan kısa bir kükreme yükseliyor. Birkaç kilometre sonra ilgili gösterge, lastik havasının 50 santigrat dereceye yaklaştığını ve basıncın da arttığını bildiriyor. Lastik hava basıncını yeniden düzenliyoruz: Fazla havayı atarak önde 2,2 bar ve arkada 2,4 bar elde ediyoruz. İlk hızlı tura çıkıyoruz. Bu esnada direksiyon ve motor Sport Plus modunda. ESP kapalı. Start-finiş düzlüğünün sonunda karbon- seramik fren sistemi etkisini göstermek zorunda: Keskin viraj için 232 km/s'den 55 km/s'ye sorunsuzca düşüyoruz. Frenlemenin ilk aşamasında sistemin performansı biraz hantal ama ideal sıcaklığını bulduğunda balatalar adeta diskleri ısırıyor. İkinci turda yavaşlamadan önce pedala hafifçe dokunuyoruz. Hazırlanan ön basınç sayesinde frenler çok daha etkili. Yönlendirme hissi ve direksiyon sisteminin otomobile olan etkisi de fantastik. GTS'te standart M4'e göre öncelikli olarak direksiyonun tepkileri iyileştirilmiş. Lastikler direksiyonun verdiği emirleri mutlak bir itaat ile yerine getiriyor: Direksiyonu daha fazla çevirmek daha küçük bir viraj açısı anlamına geliyor. Sadece yarış otomobilleri bu kadar iyi dozlanabilir.

BİZE ULAŞIN