TEST MERKEZİ

TEST · Audi Q7 2.0 TFSI quattro tiptronic

01.03.2017 Çarşamba
TEST · AUDİ Q7 2.0 TFSI QUATTRO TİPTRONİC

Yeni nesil Audi Q7 yeni donanımlarıyla fonksiyonelliğini arttırırken, 2,0 litrelik turbo benzinli motoruyla da yeni bir başlangıç seviyesi sunuyor.

Audi'nin büyük SUV'u Q7, 2016'da tamamen yenilendi. Otomobilin tasarımı selefine yakın tutulurken, yeni marka imajına uygun hale getirildi. Kimilerine göre tasarımdan daha önemli olan yenilik ise motor kaputu altında yapıldı. Artık yeni küçük silindir hacimli benzinli motorun Q7'de de sunulması heyecan uyandırıyor. Motordan önce, keskin çizgilere bürünen Q7'nin boyutlarındaki değişimleri bulalım. Selefine göre uzunluğu 37 mm azaltılan Q7'nin yüksekliği 3 mm arttırılmış.

Genişliği 15 mm azaltılırken iz açıklığı 28 mm arttırılmış. Dingil mesafesi 3002 mm'den 2994 mm'ye çekilmiş. Boyutlardaki yeniden düzenlemelerle diz ve baş mesafesi de iyileştirilmiş. Bagaj hacmi 115 litre arttırılarak 890 litreye ulaşmış. Beş ve yedi koltuk seçeneği bulunan Q7, beş koltukla alındığında ortaya devasa bir bagaj çıkıyor.

Bagajın yüksek olan eşiği, yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi sayesinde daha alçak bir konuma alınabiliyor. Ama yine de uzun tampon çıkıntısı, bagaj içerisindeki eşyalara ulaşmayı zorlaştırıyor. Aracın içerisine geçtiğimizde Audi'nin diğer modellerinden tanıdık çizgileriyle karşılaşıyoruz. A4 ile çok benzer olan ön konsol ve direksiyon tasarımı Q7 sahiplerini ayrıcalıklı hissettirmiyor. İç mekanda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi ise çok başarılı.

Geniş yaşam alanı sunan Q7'nin aydınlık kabini de ergonomik tasarlanmış. Konsolun ortasında gizlenebilen multimedya ekranı rahat takip edilebiliyor. Çözünürlüğü ve isteklere hızlı tepki vermesiyle de başarılı. Dijital gösterge grubunun Audi'nin diğer modellerinde de görmüştük. Türünün iyi bir örneği olan sistem istenilen verileri sürücüye gösterme özelliğiyle ergonomi ve fonksiyonellik puanlarını arttırıyor. Gelelim motor kaputu altına. Q7'nin satışlarını tırmandıracak yeni 2.0 TFSI karşımızda.

BİZE ULAŞIN