ONNO USTA

Ford Focus’un modifiyesi hakkında bilgi verir misiniz?

20.02.2018 Salı

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

Ben 2005 model Ford Focus 1.6 TDCi sahibiyim. Turbo dizel motorlara yapılan modifiyelerle motor torkunda yüzde 30'a varan artış oluyormuş. Mesela benim aracım 240 Nm tork üretiyor ve bu değer, modifiye sonrasında 300 Nm'ye mi yükselecek? Oysa 60 Nm'lik tork, neredeyse 1,0 litrelik atmosferik motorun tork değerine yakın. Peki, bu güç artışı aktarma organları etkilemiyor mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Atilla ARAS


Sayın Atilla Aras,
Ben 27 yılı aşan bir zamandır çeşitli basın kuruluşlarında görev aldım. Basın hayatımdaki görevimde hiç acabalara veya inanmadığım, denemediğim, araştırmadığım konulara yer vermedim.
Ayrıca 46 yıllık meslek hayatımda da aşağı yukarı aynı disiplinle çalışmalarımı sürdürdüm.
Dizellere kullanılan ek beyin uygulaması zaten benim tavsiye ettiğim bir husustur. Tüm dünyada yapılan ve bizimle aynı tarihlerde uygulamaya başladığımız performans arttırıcı bu uygulamalar zaten CE ve Alman TÜV belgelidir. Bu belgelerin hangi şartlar altında ve kurallarla alındığını da bahsetmeme gerek yoktur sanırım. Bir motorun ve aktarma organlarının üretim ve tasarım safhalarında malzemeleri planlanırken üretecekleri güçlerin maksimum artıları da hesaplanır. Maksimum gücü 100 HP olan bir motorun en az yüzde 30 daha yüksek performansa uyma toleransı vardır. Ford Focus'un 109 HP'lik dizel motoru varken Avrupa'da aynı araçta 163 HP'lik 2,0 lt'lik motor da yer alıyor. Sonuç olarak motorun ürettiği güç, aracın ilk kalkışından itibaren faal değildir. Bilindiği üzere yeni nesil dizel motorlarda görev yapan yakıt sistemi ve turbo elektronik kontrollüdür. Turbo da genelde 1500 d/d'den itibaren devreye girer ve tam basınç üretimi 2000 d/d'den itibarendir. Motor ve aktarma organları 1800 d/d'den sonra güç üretirken çok fazla zorlanmaz. Asıl tehlike ise ilk kalkışlarda yapılan ani hızlanmalardır. Bu noktada hem aracın yükünün yerinden oynatılması hem de ileriye doğru atağa kaldırılması şiddetinin kırma gücüdür. Bu ek beyin uygulamaları veya özel yazılımlar turbo basıncını bir miktar arttırırken ileri teknoloji elektronik sistemler de motoru korumayı sürdürerek maksimum güvenlik sağlıyorlar. Ancak performans uygulamalarında aracın çok sınır değerlere ulaşmaması gerekiyor ama bu işlemler kullanıcının tercihidir.

BİZE ULAŞIN