ONNO USTA

Toyota Corolla ile ilgili sorularımı yanıtlar mısınız?

05.02.2018 Pazartesi
TOYOTA COROLLA İLE İLGİLİ SORULARIMI YANITLAR MISINIZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

İlk sahibi olduğumuz 2006 model Toyota Corolla 1.6 Sol Sedan'da üç sorunumuz var. İlk olarak şu anda 131.000 km'de ve tüm bakımları aksatılmadan yetkili serviste yapılan aracımızda 120.000 km ve 130.000 km bakımlarında gergi bilyesinde ring adı verilen ve tıpa görevi gören bir parça yağ kaçırıyormuş. Bu parçayı her iki bakımda da değiştirdiler ve ben de acaba üretim hatası olabilir mi diye düşünüyorum. İkinci sorunum ise aracın far sisteminden hiç memnun olmadığım için xenon far taktırmak istiyorum. Bu değişimi önerir misiniz? Son olarak aracımın üzerinde bulunan 195/60 R15 ebatlı orijinal lastikleri ve jantları 205/40 R17 ile değiştirmek istiyorum. Aracımın yol tutuş özelliklerini arttırmak için hangi lastik ebatlarını önerirsiniz? Bu konularda neler önerirsiniz?
Serhan Aracı


Sayın Serhan Aracı
Toyota Corolla'nın sorunsuzluğu tüm dünyada kabul edilmiş bir sonuçtur. 10.000 km'de bir değiştirilen oring yani contanın tam adı nedir? Bu parça eğer motor yağı sırasında değiştirilen karter tapa contasıysa zaten değiştirilmesi sizin yararınızadır. Zaten bu parçanın maliyeti 20 ya da 30 TL yani neredeyse yoktur. Diğer tarafta siz bu sorundan dolayı yolda kaldınız mı veya size bir ek rahatsız edici bir sorun oluşturdu mu? Diğer tarafta bu aracın sorunlu olması demek, kullanım anında devamlı arızalar çıkartması demektir. Aracın standart aydınlatma sisteminde yapılacak değişim, muayeneden geçememesine yol açabilir. Bu konuda yetkili servis size bilgi verebilir.
Aracınızın üzerindeki 195/60 R 15 ebadındaki lastikler ve orijinal jantların yerine daha iyi yol tutuş amacıyla 205/40 R 17 ebatlı lastikleri taktırdığınızda aracın viraj ve maksimum hızlarda yol tutuş özelliği artacak. Ancak aracın süspansiyonları hızlı ve sert girilen virajlarda yeterli sönümlemeyi yapamayabilir. Ayrıca bu değişim sonunda 1,9 metre olan orijinal lastik yuvarlanma metresi 1,84 metreye düşecek, Aracın hızlanması ve maksimum hızı da etkilenecek ama yakıt tüketim artacaktır. Ancak 205/50 R16 ebadı biraz daha konforlu olabilir.

BİZE ULAŞIN