ONNO USTA

Vitesi Boşa Atmak Tüketimi Azaltır mı?

15.04.2014 Salı
VİTESİ BOŞA ATMAK TÜKETİMİ AZALTIR MI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Merhabalar, 2007 model Toyota Corolla 1.4 dizel manuel kullanıcısıyım. Aracım dizel olduğundan malum vites aralıkları kısa. 0-90 km/s arası 4'üncü vites 90-200 km/s arası 5'inci vites. Resmen, vites atmaktan yoruluyor insan. Birinci sorum yakıt tasarrufu yapmak amacıyla yüksek viteste kullanıyorum ve zaman zaman 5'nci vitesteyken şanzımandan yüksek vitesin getirdiği ses geliyor. İkinci sorum herkes vites boşta gitmenin daha fazla yaktığını söylüyor ancak boştayken neden daha fazla yaksın ki?

Mirza Oğuzhan

Sayın Mirza Oğuzhan

Sorunuz ve ifadenizden anladığım kadarı ile 90 HP gücünde olan Toyota Corolla aracınızı yüksek performans özelliklerinde kabul edip öyle davranma eğilimindesiniz. Aracınız öncelikle sizin iyi akselere oluyor ifadenizde olduğu gibi gazdan ayağınızı çekmeden debriyaja basıp vites büyültmenizin sonunda motorun aniden boşa çıkması ile motor ve ani debriyajı bırakma sonucunda ise aktarma organları ciddi zararlar görüyor. Bu zararlı ve araç kullanım kurallarına uymayan davranışlarınızı bırakmalısınız. Bu motor ile 6 ileri şanzımanı tabi ki dizelin kısıtlı motor devir kullanım aralıkları içinde çok vites değiştirerek ekonomik bir sonuç elde edilebilir. Ancak ifadenizde çok düşük devirler ile 5'inci viteste boğulma benzeri sesin ana kaynağı motorun zorlanmasıdır. Turbo dizel motorlar bu karakterde kullanılmazlar. Düşük devir ve yüksek vites bilinenin tam tersine daha çok tüketim nedenidir. Turbonun 2000 d/d'ye kadar basınç üretme başlama ve maksimum basınca tırmanma dönemidir ve bu tırmanma da maksimum yakıt beslemesi gereken dönemdir. 2000 d/d'nin altında araç kullanımında ise basıncın hep üretilme ve tırmanma zorlamasının var olması nedeniyle artan tüketimin engellenmesi için aracı hiçbir zaman bu devrin altında kullanmamak gerekiyor. Ayrıca ukalalık olsun diye değil hatırlatma amaçlı otomatik vites kullanımı tercihi de zaten bu nedenle var.

kalan karakter 1000

Serhat Serhat

Onno ustaya benim de bir sorum olacak; fakat nasıl konu açabilirim veya sorumu kendisine nasıl iletebilirim?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2014 01:33
hasan hasan

boşa atmayın. arac zaten diesel se cut off sistemiyle çoook az yakıt yakar.. Benzinliyse ve 2004 model ve üstüyse de atmayın.. Çünkü araç boşa attığınızda hızlı gittiğini anlamaz ve her an kalkış yapacakmışınız gibi motoru hazır konumda tutar. yani çok yakar. Boşa atmayın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.04.2014 20:22
selçuk selçuk

mirza bu eleştirileri hak etmiş gerçekten

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 18.04.2014 11:33
Albatroswing Albatroswing

2007 Model dizel Corolla bildiğim kadarıyla 5 vites, 6 değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.04.2014 16:11
Can200hp Can200hp

vitesi boşa atmak yakıt tasarrufu yaptırırmı, sorusunuda yanıtlarmısınız

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 16.04.2014 15:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Thesolutionssummit veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN