ONNO USTA

Otomatik Şanzımanda Nelere Dikkat Etmeliyim?

14.04.2014 Pazartesi
OTOMATİK ŞANZIMANDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Onno Usta sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Otomatik şanzlımanlı bir otomobil almayı düşünürken en çok hangi kriterlere öncelik vermeliyiz? DSG gibi bir otomatik bir şanzıman sisteminde arıza riski ne boyutta? ESP, yokuş kalkış destek sistemi genelde bir üst donanım seviyesinde sunuluyor. Sizce bu özellikleri olan bir araç mı yoksa daha sade bir üst segment denilen başka bir araç almak mı daha uygun?

Selim Akdağ

Sayın Selim Akdağ

Otomatik şanzıman bir araç tercihinde öncelikle ilk kriter sizin bütçenizdir. Bütçenizin elverdiği otomatikleştirilmiş bir şanzımanı olan araçlar varsa bunlar tercih sebebidir. Nedeni ise tork konvertör ile var olan tam otomatik şanzımanlı araçların şanzıman üretim özellikleri her ne kadar da günümüz şartlarına göre konvertörün hızla kilitlenerek kaydırmaları minimum seviyelere indirgenmiş olsa da DSG ve benzeri otomatikleştirilmiş debriyajlı üretimlerde kayıplar yok denecek kadar azdır. Motor aktarma organları arası birleşme özelliklerinde kayıp yoksa tüketim de minimum seviyelerdedir. Ancak tam otomatik şanzımanların yokuş dur kalk hallerinde belli bir meyil derecesine kadar geri kaymayı önlemelerine karşın debriyajlı otomatiklerde Hill-Holder sistemi varlığı gereklidir. Sorun konusu ise üretim aşamasında herhangi bir olumsuzluk olmuşsa her üretimde olması muhtemeldir ancak bilhassa debriyajlı otomatiklerde kullanım bilinci ön plandadır. Meyilli yok şartlarında kalkışlarda el freni el freni kullanarak debriyajı zorlamadan yumuşak kullanım sorunları bertaraf edecektir.

kalan karakter 1000

haşim haşim

yani....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 16.04.2014 00:21
isimsiz isimsiz

Yahu Allah aşkına bu adamı bilir kişi olarak işe nasıl alıyorsunuz? Başlıkla yazılanların ne alakası var? Değer verilmeden ve öylesine yazılmış. Otomatikleştirilmiş viteslerin reklamını yapmaktan başka bir şey değil bu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır5
cevapla 14.04.2014 19:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Thesolutionssummit veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN