ONNO USTA

Ford Focus’un tekleme probleminin kaynağı nedir?

09.07.2012 Pazartesi
FORD FOCUS’UN TEKLEME PROBLEMİNİN KAYNAĞI NEDİR?

Teknik Danışmanımız Onno Usta sorularınızı cevaplıyor.

Ford Focus sahibiyim. 2004 model olan aracım LPG'li ve 145.000 km'de. Aracımın supapları değişti fakat silindir kapağı taşlanmadı. Servis silindir kapağının taşlanmasına gerek yok dedi ve bobin, buji ve buji kabloları orijinali ile değişti. Şu an ise 4000 d/d'ye gelmeden rampada giderken kısa süreli teklemeler meydana geliyor. Acaba bu sorun, debriyaj balatasından mı kaynaklanıyor? Debriyaj balatası ve diğer parçalar değişirse bir çözüm olur mu? Ya da oksijen sensörü mü bozuk?

Sayın Orhan Tenekeci

2004 model olan 'ta görev yapan 'nin yağlama özelliğinin yetersiz olması nedeniyle supap ve yanma odalarına zarar verme riski yüksektir. Bu yenileme sonrasında silindir kapağının yüzeyi ölçülüp, herhangi bir aksilik görülmediyse taşlanmamıştır. Genelde silindir kapak contasının yanması sorunlarında, blok yüzeyinde eğilmeler ve çarpılmalara rastlanır. Silindir kapağının tolerans sınırları dahilinde taşlanmaya gerek yoksa bu işlem uygulanmaz.

Çünkü taşlanması için bir limit vardır ve değerler aşıldığında silindir kapağının yenilenmesi gereklidir. Aracınızda uygulanan işlemler sonucunda kalibrasyon diye nitelediğiniz adaptasyon işlemleri sonucunda 4000 d/d ortalamalarında (hangi viteslerde olduğunu belirtmemişsiniz) yaşanan kesiklik karşısında araçta LPG bulunduğu için yetkili servisinin çözebileceği bir konu değildir. Ayrıca bujilerde kontrol edilmelidir. Aşınan debriyaj balatası öncelikle debriyaj pedalını sertleştirir. Bu da daha üst pedal seviyelerinde birleşme yaptırır.

Ani kalkış ve vites büyültmelerde motor devri ani artışlar yaparken araç ilerlemez, yani debriyaj balatası kaydırır. Bu konuda bir şikayet iletmediğiniz sorunun kaynağını tespit etmek zor. Zaten bu tip sorunları uzaktan tespit etmek zordur. Öncelikle yetkili servisin arıza kodu alması, gerekir. Eğer sorun lambda sensöründeyse aynı yoldan tespit edilebilecektir. Benzin ile kullandığınızda kesiklik yoksa yukarıda da bahsettiğim gibi LPG sisteminde yakıt besleme konusunda bir problem vardır. Buna paralel olarak LPG markasının servisine danışmalısınız. Motorun verimli çalışmadığı da göz önüne alınırsa supapların yenilenme sonrasında gücünün ve kompresyonunun artması, LPG hava yakıt karışımını da olumsuz yönde etkilemiş olabilir.

BİZE ULAŞIN