İSMET KARAMAN

Sıfır Araç Aldım, Tramer Kazalı Dedi

16.07.2012 Pazartesi
SIFIR ARAÇ ALDIM, TRAMER KAZALI DEDİ

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

Benim sorum Tramer kayıtlarının güvenirliliğiyle ilgili. Aralık 2006'da aracımı bayiden 0 km olarak aldım. Fakat bundan 4 ay önce SMS ile 5664'e gönderdiğim, kaza durum mesajında, ben aracımı bayiden almadan 6 ay önce (02.06.2006) bir kaza kaydı görünüyor. Bu raporlar motor şasi numarası üzerinden tutulduğu için, aracı bana satan bayi kazalı bir otomobili 0 km olarak satmış olabilir mi? Bu konuyu nasıl araştırabilirim?

Sayın Erdost Dağdeviren;

Kısa adı olan Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi; 12 Ağustos 2009 tarihinden itibaren SMS ile araç sorgulama hizmetini vatandaşların kullanımına sunmakla yerinde bir çalışma yapmıştır. En azından fazla servis girişi olmayan/servislere giderek araçlarının hasar durumu hakkında ve araçların geçmişi hakkında çok kısa ve kolay biçimde ulaşabilmelerini sağlamasının yanında aşağıda sıraladığım diğer bilgilere de ulaşılıyor. Bunlar; Araç hasar sorgulama, Mağdur bilgileri sorgulama, Araç poliçe sorgulama (trafik), Araç poliçe sorgulama (kasko), Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama. Ne yazık ki bazı hatalar da olabiliyor. Ancak bu hatalar, sistemin yapısından değil, kullanımındaki bazı farklılıklardan kaynaklanıyor.

Şayet sadece plaka numaranız ile yapacağınız sorgulamada yanlışlıklar olabiliyor. Plakanızı yazıp 5664'e gönderdiyseniz ve o plaka daha önce başka bir araca aitse ve o araçtaki olası kaza/hasar durumu sizin gönderdiğiniz SMS'e yanıt olarak geldiği için, aracınızın hasarı varmış gibi görünebilir. Kanaatimce yaptığınız sorgulamada da böyle olmuştur. Bu nedenle sorgulamayı detaylı olarak yapabilmeniz için, beraberinde bazı doğrulama bilgilerini de girmeniz gerekir. Şöyle ki; Sorgulamayı şasi numarası ile yapmak için "HASAR S" yazıp boşluk bırakarak devamında şasi numarasını, Motor numarası ile yapmak için "HASAR M" yazıp boşluk bırakarak devamında motor numarasını yazarak yapmalısınız.

Böylece doğru bilgilere ulaşacağınızı düşünüyorum. Aklınıza aracınızın daha önceden kaza geçirdiği, hasarlı olduğu ve onarımı yapıldıktan sonra size satıldığı düşüncesi geliyorsa; yapacağınız bu sorgulamada da bunu tespit etmeniz mümkün değildir. Nedeni ise aracınız 0 km olarak satın aldığınız içindir. Çünkü TRAMER havuzuna gelen bilgiler, şirketlerinden Kasko ve Trafik Sigortası kapsamında açılan dosyalardan oluşur. Bu nedenle dosyanın açılabilmesi için kazaya karışanlardan en az birinin Kasko ve/veya Trafik Sigortası poliçeleri olması gerekir. Bu tür poliçeler ancak aracın "Trafik Tescil Belgesi" bulunması durumunda var olabilir. Aracınız, yeni üretilip satışa sunulmuş olduğundan ve bayide teşhir edilmesi sırasında elbette yukarıda sıraladığım belgesi olmadığından, kasko ve/veya trafik sigortası olamayacağından, sigorta şirketlerinin de TRAMER bilgi havuzuna akıtacakları bilgi olmayacaktır.

Dolayısıyla aracınızın size satılmadan önce hasarlandığı ve onarım geçirdiğinin öğrenilmesi bu yolla mümkün değildir. Şayet yeni imal edilerek satışa sunulan araçların bayilere nakilleri ve/veya bayilerdeki teşhirleri sırasında olası hasarı durumunda da onarılması mümkündür. Buna ait sigorta teminatları bulunmaktadır. İş Yeri Sigortası" gibi... Yukarıda sıraladığım durumlarda olası hasarlar, şayet şartlar oluştuğunda sigorta şirketleri tarafından "İş Yeri Sigortası" tarafından ödenir. Ama bu ödemeler TRAMER bilgi havuzuna aktarılmaz. Dolayısıyla göremezsiniz. Böyle bir hasarın tespitinin başka yolları bulunmaktadır. Aracınıza ait hasar sorgulamasını motor ve şasi numarasını da belirtmek suretiyle tekrar yapmanızı tavsiye ederim.

kalan karakter 1000

Alper Alper

Merhabalar.Yeni bir Motosiklet almayı düsünüyorum.Arac Suzuki Gsx 1300r Hayabusa diye geciyor.Tramer sorgulamadan detay sorgulama yaptım.Fakat gelen bilgide araç Suzuki Gn 125 cikiyor yani model farklı fakat trafıge cıkıs tarhi falan dogru.Sizce sebebi ne olabilir.Tramerdeki bir yanlıslıklı yoksa bi üc kağıtcılık mı bunu nasıl öğrenebilirim.Pahalı bi motosiklet yardımcı olursanız sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 10.06.2015 00:16
mustafa mustafa

araci alirken hem plaka hem sasi nodan sorgulattim ve kayit cikmadi guvenilir zannederk aldim fakat simsi
sorgulattigimda biri bwnden once olmak uzere uc tane hasar gozukmekte bunu nasil duzelte bilirim
aracin degeri yari yariya dustu bendeyken sadece bir kaza oldu ama iki tane gorunuyor benden once varsa ben alirken niye cikmadi da simdi cikiyor lutfen yardim edin ne yapmam gerek

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 05.06.2015 06:22
mustafa mustafa

01.14.2012 aracimi alirken hem plakadan hem sasi nodan sorgulatarak aldim
bir yil sonra araci satiliga ciikarttim ve yine sorgulattim yine kayit cikmadi ve
satmaktan vazgectim simdi yine satilik ama suan uc tane hasar gozukuyor ikisi bende
iken biride almadan aracin degeri dustu ne yapmam gerek guvendik yine olan bize oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 05.06.2015 06:14
Kemal Topdan Kemal Topdan

2003 yılı 1 Ekim de trafiğe çıkan 2004 model olarak bayiiden aldığım sıfır km aracımı satmak istediğimde ( bayiiden takas yolu ile ) aracımın tavanının ve kapılarının komple boyalı olduğu (boyalıdan kasıt orijinal boyanın dışında hasardan dolayı boyama ) incelemeyi yapan eksper tarafından söylendi. Ve aracıma hiç bir fiyat vermedi.
Aracı aldığım bayiiye gittim ve takas yolu ile yeni bir araç almak istediğimi söyledim. Yapılan incelemede aynı şeyler söylendi. İlgili firmanın Türkiye sorumlu firmasını aradığımda beni aracı aldığım bayiinin servisine yönlendirdi. İlgili servis net bir şey söyleyememekle birlikte incelemeyi yapanların olaya ticari baktıklarını söyledi. Elbette ki ticari bakıp para kazanacaklar ama bu derece de olacağına inanmıyorum. Yasal yollardan hakkımı aramak istiyorum. Nereden ve nasıl başlayacağım konusunda yardıma ihtiyacım var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 07.05.2015 11:16
YSF YSF

aracımla 20.06.2013 tarihinde kaza yaptım.fakat tramer kayıtlarında aynı tarihte iki adet kaza görünmekte.YANİ YANLIŞ YÜKLEME YAPILMIŞ .ayrıca araca ait bilgiler 5664 aracılığıyla ikinci şahıslara 4 tl karşılığı satılmakta.Kanunen başkalarına ait bilgiler açıklama dahi olmadan mal sahibini zor durumda bırakacak şekilde satılabilir mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır9
cevapla 15.07.2013 20:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Thesolutionssummit veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN