İSMET KARAMAN

Kazaya Karışan Aracımın Değerini Geri Nasıl Kazanabilirim?

04.07.2012 Çarşamba
KAZAYA KARIŞAN ARACIMIN DEĞERİNİ GERİ NASIL KAZANABİLİRİM?

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

Park halindeki aracıma yolda seyreden bir araç çarparak ciddi anlamda hasarlanmasına neden oldu. Kaskom olduğu için şirketime müracaat ederek aracımı tamir ettirdim. Aracımın tamirinden memnunum, yetkili servisinde yaptırdım ve iyi oldu denebilir. Her ne kadar sigorta şirketi hasarımı ödese de aracımın değerinin azaldığını düşünüyorum. Çünkü birçok yeri doğrultuldu, değiştirildi, boyandı. Bu doğru değil mi? Bir zararım var. Bu durumda ne yapabilirim?

Sayın Adnan Egemen;

Evet haklısınız. Ne kadar yetkili serviste hasar onarımınız yapılsa da ve bu onarımın kalitesi mükemmel olsa da aracınızın ikinci el değeri ne yazık ki hasarsız olan eşdeğerine göre daha düşük olacaktır. Bu değer düşüklüğü aracınızdaki hasar onarımının büyüklüğü ve onarımın kalitesiyle orantılıdır. Şöyle ki; ön çamurlukların boyanması ve/veya değiştirilmesinin aracın değerinin düşmesinde fazla etkisi yoktur ama aynı şeyi arka çamurluklar için söylemem mümkün değildir. Tavanın sadece boyanması dahi aracın takla attığı düşüncesiyle hasarın büyüklük derecesi hakkında ciddi şüpheler uyandırır. Bu nedenle tavanın boyanması o aracın değer kaybında önemli bir etkendir. Fakat bunun yanında kasko sigortası; rizikonun yani hasarın gerçekleşmesi durumunda sigorta ettirilmiş araçta meydana gelen zararın karşılanmasını amaçlamaktadır. Kısaca söylemek gerekirse; kasko sigortası araçtaki değer kaybını teminat altına almamıştır.

Böylelikle değer kaybı için sigorta şirketine başvuramazsınız. Ancak değer kaybı için aracınızda hasara neden olan karşı tarafa, araç sahibine/ işletenine başvurmanız mümkündür. Tabi bunun için değer tespiti ve tazminat davası açmanız gerekecektir. Değer tespiti için bazı ön şartlar vardır. Bunlar; Karıştığınız trafik kazasında karşı tarafın kusurlu olması gerekir veya kusur nispetinde talepte bulunabilirsiniz. Aracınızdaki kaza sonrası hasarlanmış parça ve kısımların daha önce hasarlı olmamış yani hasar onarımı yapılmamış olması gerekir. Yani daha önce doğrultulmuş, macunlanarak boyanmış bir çamurluk veya önden hasarından dolayı doğrultulmuş şasi kolları aracın önden darbe aldığının işaretidir. Silecekler, farlar, camlar, stoplar, jantlar, tamponlar gibi boya ve/veya doğrultma gerektirmeyen yedek parçalar ve kaporta aksamı için değer kaybı uygulanmaz. Bu sebeple hasarın belirtilen parçalar dışındaki parça ve aksamlara sirayet olması gerekmektedir.

Aracınızın karşılaştığı trafik kazası sonrası şayet yukarıda sayılı şartlar oluşmuşsa ve aracınızın değerinin azaldığını düşünüyorsanız, hukuk mahkemelerine dava açarak önce değer tespiti yaptırmanız ve arkasından sizin aracınıza bu türlü hasara yol açan aracın işletenine ve/veya sürücüsüne dava açabilirsiniz. Önce mahkemenin atayacağı bilirkişi aracınızı inceleyerek aracınızdaki hasarın boyutu ve sözkonusu trafik kazasında zarar görmüş, değişmiş, onarılmış parçaları tespit eder ve devamında araçtaki değer kaybını belirler.

Her ne kadar yukarıda aracınızdaki değer kaybı için kasko sigortası şirketinin herhangi bir sorumluğunun olmadığını belirtmemim yanında bazı sigorta şirketleri bu hususta teminat vermişlerdir. Bu verilen teminatı sigortalıya verilen poliçede ek teminatlar bölümünde "hasar sonrası değer kaybı teminatı" şeklinde belirtilmiştir. Şayet poliçenizde böyle bir teminat varsa yukarıda yazdıklarım sizin için geçersizdir. Sigorta şirketinize başvuruda bulunabilirsiniz.

Not: Sadece tavanın boyanması dahi aracın takla attığı düşüncesiyle hasarın büyüklük derecesi hakkında ciddi şüpheler uyandırır. Bu nedenle tavanın boyanması o aracın değer kaybında önemli bir etkendir.

kalan karakter 1000

mesut mesut

Fiat uno 95 model 07/09/2015 kaza yaptım suç karşı tarafta 100%100 karşı tarafın sigortası masraflarını karşılıyor ama aracıma 14/12/2015tarihinde bakmaya gittiğimde aracın bazı yerleri tam olarak yerıne oturmamıs olarak gördüm kazadan dolayı bende bu arabayi bu şekilde kabul etmeyemeğimi dedim aldığım cevap "bu arabanın olacagının en iyisi bu "dedi gözle görülür şekilde hasar var hiç arabadan anlamayan bi insan bile fark edebilir kolay bir şekilde benim çiddi bir şekilde zararım var ne yapmam lazım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 15.12.2015 01:18
mesut mesut

Selamınaleyküm 95 model fiat uno markalı aracımla 07/09/2015tarihinde kaza yaptım ve arabam hala tamirde suç karşı tarafta 100% 100 karşı tarafın sigortası masraflarını karşılıyor ama aracıma 14/12/2015 tarihinde bakmaya gittiğimde aracın bazı yerleri tam olarak yerıne oturmamıs olarak gördüm kazadan dolayı bende bu arabayi bu şekilde kabul etmeyemeğimi dedim aldığım cevap "bu arabanın olacagının en iyisi bu" dedi gözle görülür şekilde hasar var hiç arabadan anlamayan bi insan bile fark edebilir kolay bir şekilde araç komple boyanmak zorunda kaldı benim çiddi bir şekilde zararım var ve yan sanayi parçalar kullanılmış şu an benim ne yapmam gerekiyor... ;(

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 15.12.2015 01:08
mağdurum mağdurum

aracımı başkası kullanırken kazaya karıştı ve karşı tarafın sekizde sekiz kusurlu bulunduğu trafik polis tutanağında belirtildi gelen karşı tarafın trafik sigortasının eksperide kabul ederek tüm hasarı karşılamayı kabul etti.Ancak benim aracım hiç kaza yapmamış ve tüm orjinaldir.Bu durumda
aracımın gördüğü değer kaybı ve tazminatımı hangi yolla alabilirim açıklayıcı bir önerisi olan var mıdır ? Halihazırda aracım tamircide bekliyor.Sigortanın yapacağı asgari ödeme tutarıyla benim aracım eski orijinal halinden değer kaybedeceği kesindir. Ben böle bir durum karşısında mağdur olarak kaybettiğimi nasıl kimden talep edebilirim ? Bana bu konuda söz sahibi konumdaki arkadaşlardan öneri almayı bekliyorum . Şimdiden ilgilenip cevap yazacaklara teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 29.09.2015 18:30
kemal kemal

geçenlerde kaza yaptım kusurlu olan benim .araç değer kaybı alabilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 30.08.2015 14:23
zafer_ev zafer_ev

Aralık 2014 'te satın aldığım 0 km aracım Mayıs 2015 'te dolu hasarı gördü ve şu anda yetkili serviste tamir işlemi devam ediyor. Aracımda oluşan hasar sonrası değer kaybını kasko şirketinden (AK Sigorta) tahsil edebilir miyim, izlemem gereken yol hakkında bilgi verir misiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.08.2015 12:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Thesolutionssummit veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN