SÖYLEŞİLER

Otonom Sürüşe Güveniyorum

18.04.2016 Pazartesi
OTONOM SÜRÜŞE GÜVENİYORUM

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Ola Kallenius’un geleceğe ışık tutan otonom sürüşten, tasarıma, emisyon planlarına kadar birçok konuda fikrini öğrendik.

Otonom sürüş hakkında ne düşünüyorsunuz? Otonom sürüş ile sürüş keyfi konusunda büyük değişiklikler yaşanacak. Sürüş güvenliği konusunda müşterilerin önyargısı var mı?

Ola Kallenius: Otonom sürüş konusunda müşterilerin güvenlik endişesi duyduğunu düşünmüyorum. Mercedes'in geliştirmiş olduğu güvenlik teknolojilerine baktığınızda, havayastıkları, ABS'den ESP'ye kadar hepsinin insanlar için daha güvenli sürüş sağladığını göreceksiniz. Daha fazla teknoloji kullanılması daha güvenli yolculuklar anlamına geliyor. Biz otonom sürüşün bir sonraki "büyük hareket" olacağına inanıyoruz. Otonom sürüş konsunda lider markayız. Bu konuda en güncel teknolojilerle donattığımız E Serisi'ne baktığınızda da bunu göreceksiniz. Diğer otomobillerle ve çevre ile iletişim içinde olabilen otonom sürüş teknolojisinde yolun kaygan olduğunu bile diğer araca iletip, hızını ayarlamasını sağlayabiliyoruz. Bu alanda yapılabilecek birçok yenilik bizi heyecanlandırıyor. Bunlar sayesinde müşteriler hareket halinde daha da güvende olabilecekler.

E Serisi'nin yeni tasarımına baktığımızda C ve S ile çok benzer olduğunu görüyoruz. Bu kadar benzer olmaları bir dezavantaj mı?

Kallenius: Biz marka yüzü oluşturmak adına böyle bir tasarım tercihinde bulunduk. Bakıldığında bu araçların hemen bir Mercedes olduğu anlaşılsın istiyoruz. Ama hiçbiri birbirinin klonu değil. Hepsinin birbirinden farklı yönleri var. İnsanlar S Serisi almaya karar verdiklerinde genellikle, sadece ona benziyor diye E ya da C Serisi almıyorlar. O sınıfın en iyisi olduğunu düşünüp de satın alıyorlar.

Emisyon sorunlarının yaşandığı şu günlerde, sizin bu gibi sorunlar için önördüğünüz çözümler neler? Yakın gelecekte daha zorlaşacak emisyon kuralları için ne gibi planlarınız var?

Kallenius: Yeni nesil E Serisi'nde de tanıtığımız yeni nesil dizel motor gibi, içten yanmalı motorların emisyon konusunda çok gelişmiş teknoloji ürünleri geliştirmeye devam ediyoruz. 2017 yılında yeni bir yakıt hücresi teknolojisiyle ortaya çıkacağız. Ama içten yanmalı motorları geliştirmeye devam etmek zorundayız. Elektrikli motorlu araçlarla paralel şekilde geliştirilmeye devam eden içten yanmalı motorlar da gün geçtikçe daha çevreci olmak zorunda. Aynı zamanda Mercedes olarak yıl sonuna kadar 10 adet plug-in hibrid otomobil de tanıtmış olacağız. Yeni elektrikli otomobilleri de ürün gamımıza ekleyeceğiz.

Mercedes'in yeni SUV segmenti üyeleri için neler söyleyebilirsiniz?

Kallenius: Biz oldukça geniş bir SUV ürün gamı sunuyoruz. Öncelikle G Serisi'nin benzersiz olduğunu söyleyebilirim. Bu araçla sınıfında lider konumdayız. Bu modele sadık olan müşteri profili oldukça geniş bir yelpazede. Ürün gamına yeni eklenen GLC ve GLE dışında ailenin en büyüğü GLS ile geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor olacağız. GLS'nin S Serisi'nin SUV'si olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin AMG'deki yöneticilik geçmişinizi biliyoruz. AMG hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Kallenius: AMG'nin kalbimdeki yer ayrı. Mercedes ailesi içinde, dinamik ve spor otomobilden sorumlu bir aile ferdi, AMG. Ürün gamı orada da büyürken, satış adetleri artıyor. Aynı zamanda Mercedes için de önemli bir prestij görevi üstleniyor.

Yazı: Halit Bolkan

BİZE ULAŞIN