PİYASA

TOBFED'den işsiz gençlere çağrı

28.06.2017 Çarşamba

Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, sektörde nitelikli personel eksiğinin bulunduğunu belirterek iş arayan gençlerin kendilerine başvurmalarını istedi.

Oto yıkama, oto kuaför, lastik, rot balans gibi iş yerlerini bünyesinde barındıran TOBFED'in Genel Başkanı Bakırtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyonlarının 120 bin küçük ve orta boy işletmeyi barındırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı milli istihdam seferberliği kapsamında bugüne değin Doğu ve Güneydoğu'dan gelen bin 500 gence iş öğrettiklerini ve bu gençleri işe yerleştirdiklerini anlatan Bakırtaş, şunları söyledi:

"Sektörümüzde nitelikli personel çok ciddi sorun. Birçok KOBİ'miz bu yüzden iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Biz de diyoruz ki işsizlik ülkemizde çok ciddi boyutta. Bizim de çok ciddi personele ihtiyacımız var. Bu anlamda başlatmış olduğumuz projeyle ilgili 81 ilden talepler alıyoruz. Ülkemizdeki bütün gençlerimize sesleniyorum. Otomotiv sektörü devasa bir sektör. 22 milyon araca hizmet veren bir sektörüz. 22 milyon aracın olduğu bir ülkede yaşıyoruz. 10 yıl 20 yıl içinde 40 milyon araç olacak. Yine Güneydoğu'da güvenlik güçlerimizin verdiği mücadele ortada. Sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının da buna ciddi destek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Her şeyi devletten beklemek doğru değil. Biz bu kapsamda özellikle çaresiz gençlerimize çare oluyoruz. Buradan da çağrı yapıyoruz. TOBFED'i arayın biz bu anlamda sizlere destek olalım, meslek sahibi yapalım."

Bakırtaş, oto kuaförü, cam filmci, mini onarımcı gibi mesleklerde yetişen gençlerin 10 bin liraya kadar ücret alabildiğini belirtti. Sektörün önemli bir potansiyeli barındırdığını ifade eden Bakırtaş, "120 bin KOBİ birer kişi alsa 120 bin kişi eder. Böyle bir ihtiyacımız var. Bu sektör ölmeyecek bir sektör, her geçen gün gelişen büyüyen bir sektör. Gençlerin de bu sektörde kendilerini geliştirmesi gerektiğini, ciddi bir meslek olduğunu bu alanda da TOBFED'in onlar için çok iyi bir fırsat olacağını buradan söylüyorum, duyuruyorum." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN