PİYASA

Emisyon ölçümleri artık daha sıkı denetlenecek

01.03.2017 Çarşamba

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Volkswagen (VW) emisyon testlerini manipüle ettiğinin anlaşılmasından sonra kurduğu inceleme komitesi, emisyon değerleri hakkında AB seviyesinde daha sıkı kontrol ve denetim çağrısında bulundu.

'nin VW skandalı sonrası kurduğu inceleme komitesi bugün Brüksel'de düzenlediği oturumda, son raporunu ve tavsiyelerini açıkladı.

Raporda, hızla yeni bir emisyon değerleri onaylama prosedürü hazırlanması ve emisyon değerlerinin gerçek sürüş koşullarına uygun biçimde ölçülmesi istendi. AB'deki otomobil üreticilerinin daha sıkı kontrol edilmesi ve denetlenmesi talep edilen raporda, üreticilerin kurallara uygun davranması çağrısında bulunuldu.

" Yasalar uygulansaydı skandal önlenebilirdi"

Oturumda konuşan Avrupa için Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu üyesi Gerben-Jan Gerbrandy, durumdan dersler çıkartılması gerektiğine dikkati çekerek, "Bu , AB üyesi ülkeler ve AB Komisyonu, Avrupa yasalarını tam uygulasaydı önlenebilirdi." dedi.

Gerbrandy, gelecekte benzer bir durumun yaşanmaması için araçlara yönelik Avrupa seviyesinde daha güçlü bir mekanizması kurulmasının önemli olduğunu vurguladı.

BİZE ULAŞIN