HABERLER

Bentley, yeni elektrikli konsept modelini sunar: Bentley EXP 12 Speed 6E

21.03.2017 Salı
BENTLEY, YENİ ELEKTRİKLİ KONSEPT MODELİNİ SUNAR: BENTLEY EXP 12 SPEED 6E

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley de modaya uydu ve ilk elektrikli araç denemesini gerçekleştirdi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİN SUNDUĞU LÜKS: ZAHMETSİZ, ÖZEL VE KEYİFLİ

Tamamen elektrikli bir Bentley, bu lüks markadan beklenen kalite, zarafet ve yüksek performans seviyelerinden taviz vermiyor. Hızlı ve zahmetsiz tork artışı ve uzun mesafe sürüş menzili gibi ünlü Bentley özellikleri, rahat bir otomobil deneyimi sunmak için, hızlı endüktif şarj gibi yeni yüksek performans teknolojisiyle ve son teknoloji ürünü, concierge tarzı araç hizmetleriyle bir araya getiriliyor.

Bentley, müşterilerin yüksek hızlı endüktif şarj teknolojisinden faydalanmasını ve uzun mesafe sürüşleri için gereken menzili sunmayı amaçlıyor. Örneğin, bir elektrikli Bentley otomobil Londra-Paris veya Milan-Monako arasını tek bir şarjla gidebilmelidir ve en gelişkin teknolojinin entegrasyonu sayesinde araç içindeki deneyim hem sürücü hem de yolcu için güçlendirilir.

İleri teknolojinin ve güzel materyallerin mükemmel birleşimi, EXP 12 Speed 6e'nin lüks şekilde döşenmiş kabininde baştan sona kendini sergiliyor ve markanın, teknolojiyi soğuk veya duygusuz bir tarzla kullanmadığını gösteriyor. Örneğin, yüksek çözünürlüklü bir OLED ekran içeren orta konsol tamamen, şık kıvrımlara sahip sert camdan meydana geliyor. Navigasyon, eğlence ve iklim kontrolü dahil olmak üzere, otomobilin ana araç kumandalarının tümüne buradan ulaşılabiliyor.

Direksiyondaki el yapımı, kesme cam kısımlar, medya, iletişim, navigasyon ve otomobil kurulumu kumandalarını içeriyor. Ayrıca, kesik direksiyonun üstündeki iki düğmeden biri hızlı performans artışı, diğeri ise, örneğin kentsel alanlarda, hızı sınırlama özelliği sunuyor.

Yolcular ise ön paneldeki kendi kontrol paneliyle sosyal medya, e-posta ve eğlence fonksiyonlarına erişim sağlayabiliyor.

Vites kolunun etrafındaki, Bentley Dinamik Sürüş kadranındaki ve kapı ahşap kaplama panellerindeki zarif bakır öğeler kabine entegre edilerek, konsept otomobilin gelişkin yeni güç aktarma organının elektrik performansı potansiyeli vurgulanıyor.

Otomobilin akıllı bilgi-eğlence sistemi, bağlantılı otomobil uygulamalarını kullanan pek çok gerçek dünya hizmetine erişim sağlayan ana beyin işlevini görüyor.

LÜKSÜN GELECEĞİNİ TASARLAMA

Dışarıda ise Bentley'in ikonik örgü ızgarası, Bentley EXP 12 Speed 6e'yi bir elektrikli araç olarak tanımlayan, kompleks bir üç boyutlu geometri ve bakır vurgulara sahip füme renk özellikleri sergiliyor. Otomobil hareket halindeyken "6e" logosu çarpıcı ve canlı bir beyaz renkle aydınlanıyor.

Dış tasarım, çağdaş mimari, tabiat ve uçak gövdelerinin aerodinamik biçimlerinden esinlenen kaslı ve atletik yüzeylerin bir ifadesini sunuyor.

Bu tasarım, Bentley'in Tasarım DNA'sındaki doğal bir evrimi temsil ediyor ve ünlü güç hattını ve arka kısmını yeni bir canlılık ve heyecan seviyesine taşıyarak, gelecekteki tasarım rotasını gösteriyor. Kısa bir çıkıntı, uzun bir kaput, alçak bir ızgara ve geniş bir arka kısım kullanılarak sergilenen kaslı boyutlar ve atletik duruşla dış tasarım, otomobilin yüksek performans potansiyeli hakkında ipucu veriyor. Çift kaput hava kanalı, aküye ve güç aktarma organına ek soğuma sağlayan, son derece etkili soğutucular olarak işlev görüyor.

Geleneksel yansıtıcı camdan ziyade birer kamera olan ve uçak gövdesinin heykelsi formundan esinlenilen yan aynalar olağanüstü bir şıklık katıyor.

EXP 12 Speed 6e, hızlı endüktif şarj kullanılamadığında, arka plakanın gerisine zarifçe gizlenmiş olan yedek doldurma noktası yoluyla bir şebeke AC güç kaynağına bağlanabiliyor.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİN GELECEĞİ İÇİN TAAHHÜT

Bentley, bu konsept otomobilin, geleceğin lüks otomobil müşterileriyle (milenyum nesli, C kuşağı ve gelişmekte olan ülkelerde artan varlıklı kesim) bir etkileşim başlatarak, gelecekteki elektrikli lüks otomobil deneyiminden ne beklendiğinin anlaşılmasını sağlayacağına inanıyor.

Lüks otomobil markasının elektrikli otomobil stratejisi, 2018'de Bentayga ile başlayarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm Bentley model serisine PHEV modellerini eklemeyi içeriyor.

BİZE ULAŞIN