HABERLER

Yamaha, yeni ürün gamını moto bıke expo’da tanıttı

01.03.2017 Çarşamba

Motosiklet sezonunun açılış organizasyonu olarak görülen Motobike İstanbul’da yerini alan Yamaha, yaşam biçimlerine göre farklı segmentlerde oluşturduğu yeni ve güçlü ürün gamı ile tüketicisi ile buluşturdu. Yamaha 2017’nin en yeni modelleri; MT-09, X-MAX 300, MT-10 SP, YS125 ve NMAX 155’i fuarda Türk motosiklet severlerle buluşturdu.

Geçtiğimiz yılı 120 bin ziyaretçi ile kapatan, Türkiye'nin en çok ilgi gören ve dokuzuncusu düzenlenen Motobike İstanbul, bu yıl da 23 -26 Şubat tarihleri arasında motosiklet tutkunlarının yoğun ilgisini bekliyor. Yamaha, Motobike İstanbul öncesi hem 2017 yılı ürün gamını tanıtmak hem de sektörün gelişimi üzerine bilgi vermek üzere medya temsilcileri ile bir araya geldi.

Yamaha Motor Türkiye Satış & Pazarlama Müdürü ve MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, fuarın geçtiğimiz yıl daralma yaşayan sektöre hareket getirdiğini belirtti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok yeni motosikleti fuarda sergilediklerini ifade eden Çadırcı, "İlk defa tüketicinin beğenisine sunacağımız yeni modellerimiz, yenilenen MT-09, X-MAX 300, MT-10 SP, YS125, NMAX 155'in beğenileceğini ve pazarda güçlü yer edineceğini düşünüyoruz. Sektördeki son teknolojik gelişmelerin uygulandığı bu modellerde ortaya çıkan teknik özellikler ve kullanıcıya sunduğu avantajlar beklentilerin üzerine çıkıyor. Anahtarsız çalıştırma, yarış süspansiyonu gibi birçok özellik yeni Yamaha modellerinde standart hale geldi. Çekiş kontrol sistemi artık scooter modellerinde dahi kullanılıyor." dedi.

Yüksek hacimli ve kaliteli ürünlere olan talepte artıyor.

2017 yılında piyasaya çıkan yeni modellerin hepsinin kendi sınıfında başarı elde edeceğini belirten Nihat Çadırcı, geçtiğimiz yılı 17.100 adet satış ile kapatan Yamaha'nın Pazar payının yüzde 11,3'ten yüzde 11,9'a yükseldiğini ifade etti. Tüm dünyada yaşanan ekonomik çalkantıların pazarı satış adetlerinde olumsuz etkilediğini ifade eden Çadırcı, nitelikli ve kaliteli ürünlere ilginin artması ile motosiklet pazarının olumlu yönde geliştiğinin altını çizdi. "Daha büyük motor hacmine, daha yüksek kaliteye ve özgünlüğe sahip modeller öne çıkıyor. Tüketici daha çok bilinçleniyor. Neyi, niçin istediğini bilen kullanıcıların sayısı artarken beklentiler de buna göre gelişiyor. Motosiklet kullanıcısı markaların sunduğu hizmetlerden beklentilerini artırıyor." dedi.

MT-07 ve Tracer 700 kendi sınıflarında lider oldu.

Daha çok kırsal bölgelerde ve küçük şehirlerde tercih edilen ve daha ekonomik olan 125cc altındaki ürünlerin satışı son yıllarda geriledi. Ancak trafik sıkışıklığının yaşandığı ve zamanın önemli olduğu İstanbul ve diğer büyük şehirlerde kusursuz ulaşım arayanlara hitap eden 125-250cc aralığındaki orta segment ürünlerin satışı ise artış gösteriyor. Bu eğilimin Yamaha ürün gamındaki YZF-R25, MT-25, NMAX 125 ve X-MAX 250 modellerinin satışına olumlu yansıdığını belirten Çadırcı, "bu segmente dahil olan tüketiciler zamanla 'R' ve Avrupa satışlarında ilk 10'da yer alan 'MT' ailelerine yöneliyor. Günlük kullanımın yanında motosiklet sürmenin keyfini de artıran MT-07 ve pazara yeni sunduğumuz Tracer 700 modelleri satışlarımız içinde büyük bir pay almakta, pazarda kendi sınıfında da liderliği almışlardır." diyor.

BİZE ULAŞIN