HABERLER

Geleceğin Trend Otomobil Renkleri

31.07.2012 Salı
GELECEĞİN TREND OTOMOBİL RENKLERİ

Otomobilde tasarımın tamamlayıcı unsuru olan renk trendleri, zaman içerisinde değişime uğruyor.

Edebiyatla şöyle böyle ilgilenen herkes Oscar Wilde ismini tanır. Öykücülükten şairliğe kadar türlü meziyetleri bulunan bu İrlandalı yazarın özlü sözleri de meşhurdur. Zira kendisi, tüketim hızının en güçlü temsilcilerinden modayı tek cümlede, hem de pek aydınlatıcı yorumlamıştır. Şöyle der Bay Wilde; "Moda o kadar sıkıcı bir şeydir ki, altı ayda bir değiştirmek zorunda kalırlar."

Tekstil ve kozmetik gibi birçok iş koluna yön veren moda ve akımları, otomotiv sektörünü de yakından ilgilendirir. Satış rakamlarına direkt etki eden tasarıma ve renklere, moda akımı neyse ona göre şekil verilir. Tabi onlar da zaman içerisinde değişir. Peki, bu noktada, önümüzdeki yıllara damga vuracak renkleri nelerdir? Bu konuda araştırma yapan Alman kimya şirketi BASF tasarımcıları, küresel yeşil harekete bağlı olarak, sokaklarda bu rengi daha çok göreceğimizi söylüyor. Bir diğer deyişle, hızla bozulan tabiatın intikam çığlığı üzerine ivme kazanan doğa hareketi, otomobillerin yalnızca motor ve salım değerlerini etkilemiyor. Rengini de belirliyor. Ayrıca mavi, bronz ve kahverengi gibi diğer doğal tonlara da, önümüzdeki yıllarda daha çok rastlama ihtimali tahminler arasında.

Diğer yandan otomobil dünyasında siyah ve gri gibi sabit renkler dışında, bahsedilen doğal renklerin yelpazesi de giderek genişliyor. Örneğin kahverengi, Almanya'da yeni tescil edilen otomobillerin yaklaşık yüzde yedisinde kullanılıyor. BASF Avrupa Tasarım Başkanı da, ekoloji kavramına verilen değerle birlikte yeşil trendinin artacağını, ancak yaygınlaşması için 4 ya da 5 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor. Doğadan başka, iletişim teknolojilerinin geldiği nokta da yaşamın her alanında değişim hareketini tetikliyor. Dolayısıyla gelecek yıllarda hem tasarım, hem de renkle ilgili otomobillerde daha cüretkar atılımlar görülebilir. Öyle ya da böyle, moda denen şey bir şekilde dünyayı yakalıyor. Sonra da peşinden sürüklüyor.

Şimdilerde doğa bilincinin gelişmesi için yürütülen faaliyetlerle birlikte, akım da bu yöne doğru kayıyor. Netice olarak, önümüzdeki yıllardaki gözde renklerin, yeşil, mavi, zümrüt ve kahverengi tonlarında olması öngörülüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Thesolutionssummit veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN